DOM W PORZĄDKU

Program kursu

Ilość sesji:32 lessons
 • Wprowadzenie
  • Sesja1.1
  • Sesja1.2
  • Sesja1.3
  • Sesja1.4
  • Sesja1.5
 • Krok 1 {OPTIMUM}
  • Sesja2.1
  • Sesja2.2
  • Sesja2.3
  • Sesja2.4
  • Sesja2.5
  • Sesja2.6
 • Krok 2 {ŁAD}
  • Sesja3.1
  • Sesja3.2
  • Sesja3.3
  • Sesja3.4
 • Krok 3 {RUTYNA}
 • Krok 4 {RYTUAŁY}
  • Sesja5.1
  • Sesja5.2
  • Sesja5.3
  • Sesja5.4
  • Sesja5.5
 • Krok 5 {PROSTE ZASADY}
  • Sesja6.1
  • Sesja6.2
  • Sesja6.3
  • Sesja6.4
 • Podsumowanie
  • Sesja7.1
  • Sesja7.2
  • Sesja7.3

21 zadań porządkujących dom (i życie)

Poznałaś już porządkowe zasady, rutyny i rytuały.
Jeśli czujesz się przytłoczona i nie wiesz od czego zacząć, proponuję Ci 21-dniowy porządkowy challange.

Strategia działania należy do Ciebie:

 • możesz wykonywać je po kolei- każdego dnia jedno zadanie z listy;
 • możesz każdego dnia losować jedno zadanie- skreślaj te, które już wykonałaś;
 • możesz wydrukować stronę 2 (bez obrazka) i pociąć ją na 21 paseczków-zadań; włóż je do słoika, albo koperty i każdego dnia losuj dla siebie jedno wyzwanie.

Pobierz arkusz i działaj!

Kiedy już wybierzesz albo wylosujesz zadanie, przeczytaj jego opis, który znajdziesz pod arkuszem.
Jak zawsze… pamiętaj o nagrodach (może stworzysz dla siebie listę 21 mini-nagród i też każdego dnia jedną wylosujesz?).

 

 

Opis zadań:

 1. Umyj drzwi wodą z solą morską.
  Drzwi i wejście do domu to bardzo ważne miejsce. Tutaj witasz się z Twoim domem, tutaj wchodzą do domu Twoi goście. Niech od progu wita wszystkich dobra energia! Sól morska podobno pomaga w pozbyciu się tego, co niekorzystne, potraktuj ją jako symboliczny dodatek. Jeśli nie masz w domu soli morskiej, użyj zwykłej soli albo samej wody.
 2. Wymieć kurz i brud spod wycieraczki (zastanów się czy nie czas wymienić ją nową).
  Wycieraczka pełni nie tylko funkcję praktyczną. Jest też sposobem na “personalizację” wejścia do Twojego domu. Wymieć spod niej wszelkie brudy. A przy okazji zastanów się czy potrzebujesz nowej wycieraczki (bo stara np. jest już zużyta). Jaka by ona mogła być, aby odróżniała Twoje wejście od wejścia sąsiadów?
 3. Odkurz dywany(i pod dywanami).
  Dywany i dywaniki są piękną ozdobą wnętrza, dodają mu przytulności, wyrazu, kolorytu. Pomagają wyznaczać strefy w dużych pomieszczeniach, są bazową”warstwą” wnętrzarskich kompozycji. Ale zdarza się, że zalegają pod nimi warstwy kurzu i ledwo widocznych śmieci, których na co dzień nie dostrzegamy. Znasz pewnie powiedzenie “zamiatać pod dywan”. Co wymieciesz dzisiaj spod swojego?
 4. Wypierz obicie (pokrycie) sofy i foteli.
  Zdejmowane pokrycia bardzo ułatwiają utrzymanie ich w porządku. Kiedy ostatnio zdjęłaś i wyprałaś obicie swoje kanapy, albo ulubionego fotela? Jeśli posiadasz meble tapicerowane, sprawdź czy na obiciu nie ma plam albo uszkodzeń. Może czas zorganizować serwis piorący i oddać kanapę w ręce profesjonalistów? Jeśli sama potrafisz usunąć zabrudzenia, zrób to!
 5. Odkurz pod i za sofą.
  Kanapa to miejsce, gdzie oddajesz się relaksowi, zabawie, odpoczynkowi. Tutaj spędzasz czas z rodziną, gośćmi, albo sama ze sobą. Jeśli chcesz, aby był to dobry czas, wymieć spod swojej sofy zastaną energię. Odsuń ją też od ściany i sprawdź co się za nią chowa. A jeśli pod sofą znalazłaś coś więcej niż tylko kurz, zastanów się co z tym fantem zrobić…
 6. Wyrzuć popękane kubki, talerze, miski.
  Jedną z kategorii rzeczy, które budują bałagan są przedmioty uszkodzone, popękane, zużyte. Zajrzyj do swoich kuchennych szafek i sprawdź czy nie chowają się w nich naczynia, z których już dawno nie powinnaś korzystać. A przy okazji znajdź swój ulubiony kubek i sprawdź jaka bije od niego energia.
 7. Postaw świece na stole. Zapal je do kolacji.
  Świece wnoszą do Twojego domu energię natury. Ich płomień jest magiczny i sprzyja praktykowaniu drobnych domowych rytuałów. Co gdybyś siadając do stołu zawsze zapalała świecę, albo mały tealight? Taki drobny gest sprawia, że zwyczajny obiad staje się całkiem niezwyczajny…
 8. Zdejmij wszystkie “ozdoby” z lodówki.
  Ja wiem, że lodówka wszystko przyjmie. Magnesy z wieżą Eiffla, prace dzieci z przedszkola, niezapłacone rachunki, listy to do, planer, recepty, zdjęcia z wakacji… Tyle, że jej przeznaczenie jest inne- pomaga Ci utrzymać żywność w dobrym stanie. Nie jest słupem ogłoszeniowym. Zdejmij wszystko z lodówki. I zobacz jak zmienił się porządek w Twojej kuchni. Na początku będzie dziwnie, daj sobie kilka dni. Może się przyzwyczaisz.
 9. Posprzątaj kuchenne blaty.
  Powiem Ci coś ważnego… blaty kuchenne to blaty robocze. Oznacza to, że służą do przygotowywania posiłków, a nie do przechowywania produktów i sprzętów. Do tego nadają się świetnie szafki, szuflady i lodówka. Nie oznacza to, że na blacie nie możesz niczego postawić. Ale pamiętaj, aby te rzeczy były funkcjonalne i piękne jednocześnie.
 10. Wyrzuć/oddaj “zużyte” ścierki, ręczniki i pościel.
  Zadbaj o to, aby wszystkie tekstylia, które mają kontakt z Twoją skórą były miłe w dotyku, pachnące i w dobrym stanie. Nie musisz posiadać w domu niezliczonej ilości kompletów pościeli, ręczników, ani kuchennych ściereczek. Ile zmian pościeli/ręczników jesteś w stanie użyć w ciągu miesiąca? Taka ilość wystarczy Ci w zupełności.
 11. Zrób inwentaryzację lodówki.
  Zawartość Twojej lodówki pięknie pokazuje czym/ jak karmisz siebie i innych. Zajrzyj do środka, poszukaj produktów, które są świeże, zdrowe i Ci służą. Sprawdź czego już nie powinno tutaj być, bo np. się przeterminowało. Jak ułożone są rzeczy w lodówce? Jak to się ma do porządku Twojej “diety”?
 12. Posprzątaj pod łóżkiem.
  Dzisiaj zajrzysz pod swoje łóżko. Tam często chowają się całkiem niepotrzebne rzeczy. Wyobraź sobie, że ich energia działa na Ciebie kiedy śpisz. Co może powodować, że Twój sen nie jest tak dobry i spokojny jakbyś chciała? Może czas wyciągnąć to spod łóżka?
 13. Wyciągnij z szafy 5 rzeczy, których od roku nie założyłaś.
  Szafa… wiedziałaś, że kiedyś do niej zajrzymy. Marie Kondo poleca, aby właśnie od ubrań zacząć oczyszczanie przestrzeni z nadmiaru. Znajdź w swojej szafie 5 rzeczy, których od dawna nie nosisz. Zdecyduj co z nimi zrobisz: oddasz, podarujesz, sprzedasz? Może dzięki temu odzyskasz część funduszy i sprawisz sobie coś co z radością będziesz nosić?
 14. Zrób porządek w szufladzie z bielizną.
  Podobno to nie nasze ubrania, ale to co pod nimi mówi prawdę o tym jak siebie traktujemy. Co miałaby do powiedzenia Twoja szuflada z bielizną? Czy dbasz tylko o to, co widzą inni, czy też o to co poza ich wzorkiem? Na ile “luksusu” zasługujesz w swoich własnych oczach? Na co sobie pozwalasz, a na co nie?
 15. Zmień pościel.
  Podobno najpiękniejsze sny przychodzą do nas, kiedy śpimy w świeżej pościeli. Zmień dzisiaj pościel w swoim łóżku i przyjrzyj się wszystkim kompletom na zmianę, które posiadasz. Czy wszystkie są Ci potrzebne? Czy wszystkie są w dobrym stanie? Czy nadal sypiasz w pościeli, która kojarzy Ci się z byłym partnerem, albo zakończonym związkiem? Jeśli tak, wiesz co z nią zrobić…
 16. Posprzątaj (i uzupełnij) apteczkę.
  Apteczka to kolejne miejsce, w którym lubią się chować całkiem niepotrzebne rzeczy. Zrób przegląd leków, środków opatrunkowych itp. Znajdź te, które są przeterminowane i odnieś je do apteki. A przy okazji uzupełnij domową apteczkę o to, co powinno w niej być (środki przeciwbólowe, odkażające, plastry, bandaż itp.).
 17. Wyrzuć przeterminowane kosmetyki.
  Kosmetyki, których używasz karmią Twoją skórę i karmią Ciebie. W pierwszej kolejności wyrzuć wszystkie kosmetyki, które są już przeterminowane. A później poszukaj duplikatów. Ilu kosmetyków naprawdę używasz? Ilu potrzebujesz? Gdzie przechowujesz kosmetyki? Czy przypadkiem nie sprawiają, że Twoja łazienka ciagle wygląda na zabałaganioną? Przecież chcesz, żeby była oazą spokoju i relaksu, prawda?
 18. Otwórz okna, wpuść do domu powietrze.
  Istnieją trzy natychmiastowe sposoby na poprawę energii w Twoim domu: wynieś śmieci, wpuść do domu świeże powietrze i naturalne światło. Otwórz dzisiaj szeroko okna, rozsuń firany, zasłony, rolety. Twój dom będzie miał czym oddychać, a słoneczne światło poprawi Ci humor.
 19. Oddaj na makulaturę przeczytane czasopisma.
  Zajrzyj do stojaka z gazetami, magazynami, czasopismami. Wyrzuć te, które już wyczytałaś od deski do deski. Przy okazji poszukaj innych miejsc w Twoim domu, gdzie lubią gromadzić się książki, papiery, torebki prezentowe, torby po zakupach i inna makulatura. Pożegnaj się z tymi, których już na pewno nie potrzebujesz.
 20. Zarchiwizuj ważne dokumenty. Niepotrzebne papiery zniszcz.
  Dzisiejsze zadanie wymaga wyjątkowego skupienia. Ważne dokumenty często wzbudzają w nas lęk. Kojarzą się z kluczowymi decyzjami, inwestycjami, rozliczeniami. Często przechowujemy je o wiele dłużej niż to potrzebne, bo boimy się, że spotka nas kara za niedopilnowanie czegoś ważnego. Najważniejsze jest, abyś przechowywała je w taki sposób, który ułatwia odnalezienie tego, co potrzebne. Wyrzuć wszystkie niepotrzebne teczki, koperty, plastikowe koszulki. Czasami wystarczy kilka kolorowych segregatorów i utrzymanie porządku w papierach od razu robi się prostsze.
 21. Sprezentuj sobie bukiet kwiatów.
  To już ostatnie “zadanie” na drodze do domu w porządku. Uczcij ten moment i sprezentuj sobie bukiet kwiatów. Możesz je kupić, albo zerwać w ogrodzie czy na łące. Spraw, aby stało się to Twoim domowym rytuałem. Kiedy (po doświadczeniach całego minionego tygodnia) Twój dom będzie już uporządkowany, czysty i pachnący, stawiaj na stole kwiaty. Niech będą symbolem nowego otwarcia! 🌷🌺 🌸 🌼 🌻